Pierwsza pomoc

PPŻ – Podstawowe Podtrzymanie Życia

1. Bezpieczeństwo.

Rozglądamy się, czy nie zagraża nam nic z zewnątrz (np. walący się budynek, jadący samochód itd.) i zakładamy rękawiczki, albo cokolwiek innego, co ochroni nas przed bezpośrednim kontaktem z krwią (np.worki foliowe).

2. Sprawdzenie przytomności.

Wołamy do osoby poszkodowanej (“Halo, czy pan/pani mnie słyszy?), na początku z pewnej odległości, aby sprawdzić czy zareaguje na nasz głos, jeżeli brak odzewu to podchodzimy, kucamy na jedno kolano i przytrzymując jedną ręką za głowę drugą potrząsamy za ramię, aby sprawdzić czy osoba ta zareaguje na dotyk. Jeśli brak jakichkolwiek reakcji znaczy to, że poszkodowany jest NIEPRZYTOMNY.

3. Wołanie o pomoc.

Wskazujemy konkretną osobę (np. pan w bluzce w kratkę) i prosimy, żeby z nami pozostała, jej pomoc będzie nam potrzebna.

4. Udrożnienie dróg oddechowych.

Jedną rękę kładziemy na czoło poszkodowanego, drugą na brodę i odchylamy głowę do tyłu.

5. Sprawdzenie oddechu.

Sprawdzamy oddech kierując się zasadą “widzę” (ruchy klatki piersiowej), “słyszę” (szmery wdychanego i wydychanego powietrza), “czuję” (prąd powietrza na policzku)”, czynność ta powinna trwać 10 sekund, jeżeli w tym czasie nie usłyszymy przynajmniej dwóch oddechów znaczy to że poszkodowany NIE ODDYCHA.

6. Wezwanie pomocy.

Prosimy osobę, która z nami została, aby wezwała pogotowie (numer:999, treść wezwania: gdzie się znajdujemy, ilu jest poszkodowanych ich wiek i płeć, w jakim są stanie, jakiej pomocy już im udzielono, ewentualne zagrożenia, numer, z którego dzwonimy, PAMIĘTAJ: Nigdy nie odkładaj słuchawki przed potwierdzeniem przez dyspozytorkę przyjęcia zgłoszenia!!!)

7. Trzydzieści uciśnięć.

Nasadą dłoni uciskamy centralną część klatki piersiowej trzydzieści razy.

8. Dwa wdechy.

Udrażniamy drogi oddechowe, zatykamy nos poszkodowanego i wykonujemy dwa wdechy (skuteczny wdech – do uniesienia klatki piersiowej). Następnie powtarzamy uciśnięcia i ponownie wdechy (w stosunku 30:2), przerywamy gdy: pojawi się niebezpieczeństwo, poszkodowany zacznie oddychać, przejmie go załoga karetki lub gdy się zmęczymy.

Nawigacja