Żagań ’09

W dniach 6 – 10 kwietnia 2009 r. na terenie poligonu Wojsk Lądowych Żagań zorganizowana
została certyfikacja polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej.
Przez kilka dni 12- osobowy zespół ekspertów obserwował działania polskich i czeskich GPRów, oraz grup ratownictwa z Bielsko-Białej, Kielc, Zgorzelca, Żar i Bydgoszczy, podczas symulowanego trzęsienia ziemi. Strażacy musieli z wykorzystaniem psów i sprzętu szukać poszkodowanych w gruzach, udzielać im pierwszej pomocy oraz ewakuować ich do bezpiecznego punktu gdzie czekali ratownicy wyżej wymienionych Grup, którzy zapewniali poszkodowanym opiekę, transport do Polowego Punktu Medycznego, dalszą pomoc, albo po uprzednim retriage transport do szpitala.
GPR otrzymał certyfikat ONZ (INSARAG), jako jedna z 11 grup na świecie.Jego uzyskanie zapewnia GPRowi pewność, że jest technicznie i logistycznie przygotowany do niesienia pomocy, oraz w razie potrzeby będzie jedną z pierwszych grup wzywanych do działania. Mieliśmy w to swój wkład 🙂

Comments

  1. Janusz z GRS PCK-a Żary

    Cześć tak fajnie się złożyło że wspólnie szkoliliśmy się na Manewrach INSARAG USAR ’09 na poligonie w Żaganiu,mam wielka prośbę o kontakt,miło będzie powymieniać się doświadczeniami w tej jak szlachetnej służbie .
    ps.pozdrowionka dla koleżanki rat.medycznej a zarazem kierowcy karetki ,z która miałem możliwość wyjazdów
    Janusz Markowski ratownik z GRS PCK-a Żary

Nawigacja